пʼятницю, 10 квітня 2020 р.

Матеріали уроку з образотворчого мистецтва (5 клас ) на 16.04.2020 р.

Тема. Народні промисли

У давні часи, коли в Україні існувало натуральне господарство, селяни самі виготовляли предмети побуту, знаряддя праці, одяг. Поступово почали утворюватися осередки, де розвивалося народне ужиткове мистецтво - килимарство, ткацтво, гончарство, ковальство, художня обробка дерева, гаптування.
Нині одним з найрозвиненіших центрів українського народного мистецтва є м. Косів, що в Прикарпатті. Тут виготовляють керамічний посуд і кахлі, які оздоблюють малюнками сюжетів про життя мешканців карпатських селищ. Широкого розвитку набуло в Косові мистецтво різьблення по дереву. Здавна вироби з дерева (меблі, музичні інструменти, посуд) прикрашалися вирізьбленими геометричними візерунками та оздоблювалися різноколірним деревом, бісером, металом і перламутром. Далеко за межами краю славиться Прикарпаття ще й килимарством, ткацтвом, гаптуванням, писанкарством.
М. Харків. Глечик у формі міщанина. XIX ст.
В. Девдюк. Різьблена таріль (м. Косів, різьблення по дереву, оздоблення бісером)
Майстер Ф. Чирвенко. Глечик (с. Опішня, XIX ст.)
У с. Опішня Полтавської області можна познайомитися з творами майстрів-гончарів. Тут виготовляють куманці, дзбанки, іграшки, вази, барильця, посуд із жовтої глини і розписують їх білими, червоними, рудими візерунками із зображенням рослин, звірів, птахів.
У західній частині Карпат, на Бойківщині, народні майстри роблять оригінальні «горбаті» скрині у вигляді маленького будиночка з двосхилим дахом. Їх прикрашають різьбленими і намальованими геометричними орнаментами. На Бойківщині виробляють також глиняний посуд зеленого кольору, одяг, розшитий геометричними орнаментами, прикраси з бісеру.
Косівська кераміка
Ескіз розпису в колі та в смузі в стилі опішнянського розпису
У селі Петриківка, що в Дніпропетровській області, дбайливо зберігають традиції знаменитого петриківського розпису. В Україні існує ще велика кількість центрів народних художніх промислів, наша земля багата на талановитих людей. Кращі твори народних майстрів дбайливо зберігаються в музейних збірках Києва, Львова, Івано-Франківська, Полтави, Коломиї та інших міст.
Елементи опішнянського розпису: грона, кетяги, листя, квіти, безконечники
Завдання :
Створити декоративну кахлю 


ЕТАПИ РОБОТИ НАД ДЕКОРАТИВНОЮ КАХЛЕЮ
1. Для створення декоративного розпису потрібно спочатку, як і в будь-якій іншій творчій роботі, створити ескіз. На пошуковому ескізі вам потрібно продумати форму майбутньої кахлі: квадрат, коло або і взагалі зооморфна чи рослинної форми. Також потрібно вибрати стиль, у якому розписуватимете кахлі: в опішнянському, коломийському чи довільному, вигаданому саме вами.
2. Із солоного тіста сформуйте кахлю і підсушіть її.
3. Висохлу кахлю розпишіть гуашшю у вибраному вами стилі. Колірна гама також має відповідати задуму: чи не буде традиційний для певного регіону колорит чи вигаданий вами.

Немає коментарів:

Дописати коментар